Jak uruchomić LibertyOS?

Uruchomienie LibertyOS na PC, bez instalowania

Myślę, że wszystkie osoby zainteresowane uruchomieniem systemu LibertyOS ucieszy fakt, że istnieje możliwość przetestowania tego systemu na swoim komputerze, bez jego instalacji na dysku twardym. Wystarczy zainstalować go na pendrive, aby cieszyć się wszystkimi funkcjami i testować do woli. Polecam taką procedurę, zanim zdecydujecie się na pełną instalację na dysku twardym.

Jak przygotować pendrive z LibertyOS?

1. Należy przygotować czysty pendrive. Jeśli będą znajdowały się na nim jakiekolwiek pliki, zostaną usunięte. 2. Pobieramy LibertyOS (plik .iso). 3. Ściągamy jeden z poniższych darmowych programów (dowolny), który służył nam będzie do zainstalowania LibertyOS na naszym pendrive. Jeżeli posiadamy inny program tego typu, nie ma problemu aby go użyć. Polecam jeden z tych: – Rufus (https://rufus.ie/) – dla Windows, widoczny na zrzucie po prawej. – UNetbootin (https://unetbootin.github.io/) – dla Windows, Linux, macOS. Program po ściągnięciu uruchamiamy. Wybieramy ściągnięty przez nas plik .iso oraz zaznaczamy literę dysku oznaczającą nasz pendrive. Na nim zostanie zainstalowany system operacyjny znajdujący się w pliku .iso. Pozostałe opcje możemy zostawić ustawione domyślnie. Po kliknięciu na przycisk START rozpocznie się instalowanie LibertyOS na naszym pendrive.
instalacja libertyos na pendrive

Jak uruchomić komputer z zainstalowanym na pendrive systemem LibertyOS?

Po zakończonej operacji przenoszenia systemu na pendrive, należy wyłączyć komputer, upewnić się, że pendrive znajduje się w porcie USB, a następnie włączyć komputer wchodząc do BIOS (trzymamy klawisz DEL, F2) lub do BOOT MENU (trzymamy klawisz F12). Dlaczego do BIOS albo BOOT MENU? Dlatego, że jeśli pierwszym urządzeniem, ustawionym w BIOS, na którym komputer szuka systemu operacyjnego jest dysk twardy, to komputer nie wystartuje z pendrivea. Radzę uruchamiać BOOT MENU, żeby niepotrzebnie nie musieć zmieniać nic w BIOSie komputera.

Pendrive będzie oznaczony jako USB-FLASH albo będzie miał nazwę producenta np. Kingston. Wybieramy i czekamy na ekran Gruba z wyborem opcji bootowania. Tam można wybrać opcje uruchomienia systemu operacyjnego LibertyOS (nie wprowadzi to żadnych zmian na dysku twardym naszego komputera) lub jego pełnego zainstalowania na naszej maszynie.

 

Co jeśli mamy Mac OS lub Oracle Solaris?

To nic straconego. W osobnym artykule opisuję jak w łatwy sposób uruchomić LibertyOS w VirtualBox, czyli na maszynie wirtualnej. Oczywiście z tej opcji możemy również skorzystać posiadając PC z systemem operacyjnym Windows lub Linux.

 

Miłego używania!